II. Erdőkertesi Mikrokontroller Napok összefoglaló
2018. február 2-án 18:00 órától 3-án 17:00 óráig tartott a II. Erdőkertesi Mikrokontroller Napok rendezvény az Erdőkertesi Faluházban.
Legnagyobb meglepetésünkre a MagyarTV5 stábja is megjelent; reményeink szerint a későbbiekben az eseményen megjelenteknél jóval szélesebb körbe is eljuttatják majd Erdőkertes jó hírét.
A rendezvényt Dr. Pásztor László, Erdőkertes polgármestere és az eseményt szervező Faluház igazgatója, Pallag Katalin nyitotta meg.
A forgatás miatt némileg felborult menetrend a beharangozott verseny feltételeinek ismertetésével zökkent helyre.
A verseny ezúttal rendhagyó módon nem a versenyzők közötti sorrend eldöntésére irányult, hanem két, jól fejlett, fodros levelű salátatő kegyeire pályáztak a résztvevők.
A veseny ötletgazdája, Soós Miklós ismertette az elvárásokat és a feltételeket:
A versenyzők vállvetve, egymás segítségére támaszkodva alkossanak olyan környezetet a két kedvezményezett salátának, amely rendszer felügyelet nélkül is bizosítja a növények ideális környezetét. Részletezve:
Mérni és értékelni kell a táptalaj nedvességtartalmát és hőmérsékletét, szükség esetén csepegtető öntözéssel és talajfűtéssel biztosítani kell a hiányzó mennyiséget, amennyiben eltérés mutatkozik a kívánatostól.
Ugyancsak mérni és szükség esetén biztosítani kellett a páratartalmat és a fényt is, ami elengedhetetlen a megfelelő fejlődés érdekében.
Minden mért paramétert wifi kapcsolat segítségével el kellett juttatni egy webszerverre, amelynek ezeket az adatokat tárolnia kellett egy adatbázisban, sőt, kérésre meg kellett jelenítenie. A munkamegosztásban Borbély Félix, György Jakab és Petyke Bendegúz az öntözéshez szükséges fejlesztéseket végezte, amely magába foglalt programozási, 3D modellezési-, 3D nyomtatási- és mechanikai kivitelezési munkákat.
A fénymennyiség mérését és a világítás biztosítását Bálint vállalta magára. Egy személyben 3D tervező-kivitelezőként és szoftver fejlesztőként is megcsillogtatta képességeit.
Csókás Gergő és Csókás Bence csak 3-án reggeltől tudta szaktudását felajánlani a projekthez, de úttörő módon egy számukra merőben új platformon valósították meg fejlesztésüket: az ideális talajhőmérséklet biztosításával járultak hozzá a saláták jó közérzetéhez. Nem hallgathatjuk el, hogy a rendelkezésükre bocsátott alkatrészek működőképességéről a verseny szervezői nem győződtek meg, így a fejlesztőpárosnak egy kellemetlen, új eszköznél merőben szokatlan hibával is meg kellett birkóznia. Nekik legyen mondva, hogy leküzdötték a váratlan akadályt.
Nagy Olivér múlhatatlan érdemeket szerzett az adatbázis szerver programjának elkészítésében és Rába Árminnal együtt a páratartalom-, levegő hőmérséklet mérést és szabályozást oldották meg. Ármin mindeközben a projekt dokumentálásával tette magát nélkülözhetetlenné.
A pilot rendszer 21 órán keresztül tartó fejlesztése működőképes prototípust eredményezett, így a zsüri értékelése szerint a két tő saláta egyértelmű nyertese volt csapatok erőfeszítéseinek.
A saláta projekt ideje alatt a fiatalabb szakosztály: Borbély Illés, Fehér Máté, Páll Domi és Tóth Máté vonalkövető-, akadályelkerülő robotjaik építésével és programozásával foglalatoskodtak. A munka végeztével megmérettetésre került sor, amelyen kiderült, hogy Illés robotja, ha csak árnyalatnyival is, de gyorsabban teljesítette a megadott távot társai robotjánál. Azt a zsüri nem tudta megállapítani, hogy e különbség az akkumulátorok eltérő kapacitásának, vagy a léptetőmotorok időzítése optimális megválasztásának volt köszönhető.
A versenyzők további fejlesztések kivitelezésére ösztönző díjakat kaptak. A díjakra forrást az Erdőkertesi Önkormányzat, Papp László, Pál Balázs, és névtelen adományozók biztosítottak.
A díjak:
9db BBC Micro:bit mikrokontrolleres oktatópanel
1db Banana_pi egykártyás mikroszámítógép
2db MSP430 LaunchPad fejlesztő kártya
2db Arduino Nano mikrokontroller kártya
3db Arduino AtTiny mikrokontroller kártya
Összesen kb. 80.000.- Ft értékben
Míg a versenyzők dolgoztak, az idősebbek és a közönség a 3D nyomtatás, 3D szkennelés, 3D nyomtató építés titkaival ismerkedhettek meg.
Szombaton délelőtt Lajber Zoltán IoT biztonsággal kapcsolatos előadása kötötte le a látogatókat. A száraz ismeretanyag befogadását az előadó lebilincselő stílusa tette élvezetessé. A hallgatóság számos kérdéssel fordult az előadóhoz, amely egyértelművé tette, hogy a téma olyan kérdéseket feszegetett, amelyekre a résztvevők többsége élénken reagált.
A két nap fotóit, videóit ezen a honlapon, valamint a klub és a Faluház facebook oldalán tesszük közzé. A forráskódok rövidesen letölthetőek lesznek a Klub github oldaláról.